Účtenka pro Babiše: nespokojenost s EET

V roce 2016 spustila vláda Andreje Babiše povinnost evidovat elektronické účtenky pod takzvaným systémem EET. Nejedná se vyloženě od české projekt, tento systém funguje po celé Evropské Unii a součástí evidence elektronických tržeb jsou různé země Evropské unie, jako jsou například v Belgii, Itálii, Švédsku, Slovinsku nebo Chorvatsku, kde dokonce evidence funguje již od roku 2013. Nicméně se zahájením EET přišla celá řada komplikací a poté zejména stížností, ale také pohledů odborníků. 

EET – co to je a cesta Českem 

Elektronická evidence to že byla zavedena z toho důvodu, aby vznikla mezi podniky a jejich příjmy vyšší transparentnost. Funguje na základě toho, že každá provedená transakce se odešle do online systému státní správy, a tedy není možné žádným způsobem upravovat případné příjmy a v teorii má elektronická tržba zůstat zcela transparentní a snížit případné daňové podvody nicméně má to také své velmi negativní stránky, které je možné najít zejména ve vysokých požadavcích na zejména malé a střední podniky, ať už podnikají v uměleckém oboru, zaměřují se na online casino pro české hráče nebo vydávají deskové hry. 

Andrej Babiš tento projekt poprvé představil v roce 2014 a zaveden byl do aktivní podnikatelské sféry v roce 2016, nicméně hned od počátku se setkal s mnoha problémy a nevolí podnikatelů se stát součástí tohoto projektu, a to zejména díky vysoké technické a finanční náročnosti, kterou zajištění softwaru a systému EET zejména pro malé a střední podniky představovalo. Nově zvolená česká vláda v roce 2022 poté povinnost EET zrušila. 

Účtenka pro Babiše jako projevení nespokojenosti 

Politická strana TOP09 dlouhodobě nesouhlasila se zavedením systému EET, který podle jejích vlastních slov považovala za šikanu nejen podnikatelů, ale také živnostníků zavedení elektronické evidence tržeb totiž znamenalo vynaložení několika tisíc až desítek tisíc korun na zavedení systému v rámci vlastního podnikání, díky kterému by bylo možné veškeré účtenky odesílat. Nebylo to zdaleka tak jednoduché, jako hrat automaty za penize, pro některé podniky a živnosti totiž EET představovalo riziko udržitelnosti se na trhu. 

Zároveň to pro podniky znamenalo, že nebylo prostor pro platby v hotovosti, které valná většina malých podniků preferuje právě z důvodu vysokých poplatků z každé platby při používání platebních terminálů. Právě proto TOP09 spustila portál ÚČTENKA PRO BABIŠE, kde bylo možné účtenky nahrát dobrovolně a ukázat tak nesouhlas.